Kryptoměny - zdanění zisků

10. 01. 2018
Kryptoměny - zdanění zisků

Kryptoměny v posledním roce zažívají obrovský boom a nabírají na vysoké popularitě. Nejedná se pouze o fenomenální Bitcoin, existují stovky alternativních kryptoměn „tzv. Altcoins“ které je možné pořídit na online burzách, ve směnárnách a dalších místech. Kdo nastoupil do vlaku včas, jistě se těší ze stovek až tisíců procent nárůstu hodnoty svého „krypto-portfolia“. Mnoho vlastníků pak část portfolia smění za reálné peníze „tzv. FIAT měny“ nebo si pořídí zboží přes obchodní místa akceptující Bitcoiny jako reálné platidlo. Není třeba chodit úplně daleko, například obchodní síť Alza akceptuje platbu za zboží formou převodu Bitcoinu. V Alze si tedy můžete například pořídit nové auto Tesla v hodnotě několika milionů korun za pár Bitcoinů, které jste získali před několika lety za pár stovek dolarů, úžasné! … Jenže…

Pozice Finanční správy ke kryptoměnám

Finanční správa pohlíží obecně na kryptoměny jako na „věc“, tedy na kryptoměny se nevztahuje ani daňový test držby pro případné osvobození od zdanění. I přesto, že v současnosti chybí jasná pravidla pro zdanění zisků z kryptoměn, Finanční správa má v tomto směru jasno a z jejich pohledu se jedná o realizovaný zdanitelný zisk v případě, kdy jakékoliv kryptoměny daná osoba zobchoduje.

Jak zdanit zisk?

Pokud je vlastníkem jakékoliv kryptoměny fyzická osoba, daňový rezident ČR, pak se aplikuje standardní sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % z rozdílu, mezi nákupní a prodejní cenou. Zde bude zajímavé prokazování nákupní ceny ze strany daňového poplatníka, ale to ukáže až praxe. Každopádně předpokládat, že se FÚ nemá šanci jakkoliv dopátrat ke skutečnosti, že daná fyzická osoba vlastnila a zobchodovala určitě množství kryptoměny je poněkud krátkozraké. Vraťme se k příkladu nákupu vozidla Tesla v Alze. Zde je například naprosto jasná stopa a z toho plynoucí potenciální nepříjemnosti.

Jiná situace ovšem nastává, pokud vlastníkem virtuálních peněženek a zároveň subjektem, který je registrovaný na burzách nebo směnárnách je právnická osoba. Zdanění zisků z realizovaných transakcí se řeší na korporátní úrovni podle daňových pravidel země, ve které je společnost zaregistrována. Obchodování kryptoměn prostřednictvím zahraničních společností přináší při správném nastavení daleko větší možnost anonymity, ochrany majetku a v neposlední řadě daňové optimalizace.

 

Přečtěte si také naše nedávné články o vzniku Bitcoinu a vývoji v implementaci kryptoměn do systému:

https://kaminari.cz/offshore/bitcoin-fenomen-v-platebnim-styku-71/

https://kaminari.cz/offshore/malta-kryptomeny-72/