Jak používat offshore společnosti

05. 12. 2016
Jak používat offshore společnosti

Jsme téměř v roce 2017 a pojďme si hned na úvod říci pár vět na rovinu. Kde se v současnosti nachází business offshore společností? Pravda je taková, že dnešní doba přináší nekonečnou byrokracii na všech úrovních.

Beneficial ownership, Due diligence, KYC, prokazování původu peněz. Založení offshore společnosti s sebou nese spoustu papírování. Tím to ale teprve začíná. Je to hlavně o umění kličkovat mezi všemi nástrahami současnosti. Vaše struktura musí obstát vůči regulaci mnoha institucí - EU, OECD, BEPS, CRS, AML, FATCA, GATCA, PSC, atd. A pak je tu kapitola sama o sobě – banky! Ach, ty banky.

Založení offshore společnosti

Nejdůležitější je všechno pořádně naplánovat. Offshore podnikání je věc, ve které si nemůžete dovolit chybovat. Na začátku je nápad, vaše motivace založit offshore společnost. Na konci musí všechno spolehlivě fungovat.

Mezi tím začátkem a koncem však číhá celá řada nástrah, ve kterých chybují i ostřílení podnikatelé. Náš tým pomáhá klientům s offshore podnikáním více než 20 let. Založili jsme vůbec první offshore společnosti pro české klienty.

Profesionální servis poznáte už na první schůzce v zasedačce. Je to otázka erudice a umění odpovědět na všechny otázky. Ne vždy je odpověď na otázku příjemná. Ale jen tak se pozná opravdová kvalita servisu - říkáme věci prostě tak, jak jsou.

Motivace pro offshore podnikání

Motivace pro založení offshore společností jsou za posledních 20 let neměnné. Ochrana majetku, anonymita vlastnictví, daňová optimalizace. Co se mění, jsou priority.

Před osmi lety převládala daňová optimalizace. V současnosti podnikatelé vyhledávají především ochranu majetku a anonymitu vlastnictví. České právní a daňové prostředí je extrémně turbulentní. Nekonečné byrokratické obstrukce, vykonstruované insolvenční návrhy a trestní oznámení. Šikanózní jednání ze strany finančních úřadů. To jsou nejčastější důvody, proč investovat do mezinárodní ochrany svého majetku.

Anonymita vlastnictví

Transparentnost a hlad po informacích - to je současný celosvětový trend. Anonymita vlastnictví mizí postupně na všech úrovních. Veřejné akcie na jméno, registry skutečných vlastníků firem, automatický reporting z finančních institucí.

Soukromí vlastníků firem je citelně potlačováno pod hlavičkou univerzálního zaklínadla – boj proti terorismu a proti praní špinavých peněz. Přesto i v dnešní době existuje řada instrumentů, jak zajistit legitimní právo na soukromí. Správně nastavená anonymní struktura vlastnictví přináší spolehlivou ochranu majetku při zachování kontroly nad tímto majetkem.

Daňová optimalizace

Potřeba daňové optimalizace je dnes spíše druhotným motivem pro zakládání offshore společností a mezinárodních struktur. Nicméně legální a především legitimní daňová optimalizace je stále možná.

Jen je potřeba všechno pečlivě naplánovat. Agresivní praktiky daňové optimalizace již dávno nefungují. Pryč je doba kovbojů, kteří založí společnost někde v zahraničí a páchají přes ní, kdo ví co. Přesto se na amatérskou „optimalizaci“ stále dost lidí nachytá - nedávno i slavný fotbalista Lionel Messi, kterého kauza Panama Papers přivedla až před soud, kde byl shledán vinným.

Pro funkční daňovou optimalizaci je nutné splnit řadu zákonných podmínek a zajistit kvalitní substanci obchodní či holdingové struktury.

Bankovní účty pro offshore společnosti

Je to prosté - kdo umí banky, ten umí offshore. Kdysi stačilo k otevření bankovního účtu offshore společnosti zajistit obdobu výpisu z rejstříku a plnou moc. Toto již dávno neplatí.

Každá země a každá banka má svá vlastní pravidla hry a limitující faktory, které musíte předem znát. Pro správnou volbu banky a šanci na úspěšné otevření účtu je nutné zvážit zejména:

  • Jurisdikce, kde má společnost své sídlo;
  • Jurisdikce, odkud pochází Beneficial Owners a disponenti s účtem;
  • Strukturální nastavení ve společnosti;
  • Deklarované business aktivity společnosti;
  • Deklarovaný obrat společnosti;
  • Limitace požadovaných měnových účtů;
  • Korespondenční kanály banky;
  • a další.

Každá banka je vhodná na jiné typy transakcí. Univerzální řešení ovšem neexistuje.

Známe problematiku AML legislativy, konzultujeme jednotlivé typy transakcí přímo s bankéři a dokážeme doporučit vhodnou banku dle deklarovaného business plánu. Víme, jak funguje automatická výměna informací dle CRS a dokážeme identifikovat rizika spojená s tímto reportingem.

Profesionalita offshore služeb

Kvalitní síť našich dodavatelů a obchodních partnerů z celého světa je základním kamenem pro poskytování seriózních služeb a funkčních dlouhodobých řešení. Dbáme na bezpečnost navržených struktur a garantujeme maximální diskrétnost v komunikaci obchodních případů. Našim strategickým cílem je individuální, dlouhodobá a průběžná spolupráce s našimi klienty.

Kaminari offshore

Tým Kaminari (vpravo) na jednání s prezidentem Seychel, Sir James Richard Marie Mancham

Na závěr

V offshore podnikání již dávno neplatí, že jednoduchá či laciná řešení jsou ta nejlepší. Jediné funkční řešení offshore businessu v dnešním světě je to maximálně profesionální. V opačném případě je to spíše cesta k závažným osobním problémům.

Za naším týmem stojí více než dvacetileté know-how. Je to o zkušenostech, které se v knížkách ani zákonech nedočtete. Sjednejte si nezávaznou schůzku zdarma. Rádi vás uvidíme. A poradíme Vám, jak používat offshore společnosti pro Vaše podnikání. Nebo Vám Vaše plány naopak rozmluvíme a otevřeně probereme související rizika.