Evropská komise - reforma DPH

19. 12. 2017
Evropská komise  - reforma DPH

Radikální změnu DPH systému v EU navrhla v říjnu 2017 Evropská komise ostatním členským státům EU. Základem návrhu je konec rozlišování mezi domácím a přeshraničním obchodováním v rámci EU. Cílem je zamezit daňovým únikům na DPH a clu, které ročně přesahují 1,3 bilionu korun. Vize eurokomisaře Pierra Moscoviciho je snížení úniků na daních a clu až o 80 %.

Evropská komise bude usilovat o dosažení dohody ve čtyřech základních pilířích:

  1. Boj proti daňovým podvodům – DPH by mělo být nově účtováno i při přeshraničních intrakomunitárních transakcích; 
  2. Zavedení jednotného kontaktního místa (one-stop-shop) – bude existovat centralizovaný portál pro všechny země EU, prostřednictvím kterého budou všechny státy komunikovat a řešit veškerou administrativu. Následně si jen přerozdělí patřičnou část odvedeného DPH.  
  3. Soudržnost – Daň se bude platit členskému státu spotřeby dle jeho aktuální sazby DPH.
  4. Úbytek byrokracie – zrušení souhrnného hlášení a zjednodušení pravidel pro fakturaci. Zavádí se rovněž nový pojem „certifikovaná osoba povinná k dani“. Tato osoba bude moci aplikovat zjednodušený režim.

 

Platnost některých pravidel se očekává již v roce 2019, nicméně musí být nejprve schválena všemi členskými státy EU, včetně Velké Británie, která je sice již jednou nohou z EU, ale očekávaný exit je až 29. 3. 2019.

O dalším vývoji vás budeme informovat.

 

 

Kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci zdarma

E-mail: info@kaminari.cz
Tel.: +420 734 245 176