EU – SEZNAM NEKOOPERUJÍCÍCH JURISDIKCÍ

19. 06. 2015
EU – SEZNAM NEKOOPERUJÍCÍCH JURISDIKCÍ

Evropská komise zveřejnila seznam 30ti daňových rájů, které nekooperují s EU ve věci daňových záležitostí. Na seznamu jsou uvedeny země, které jsou v tzv. „Black-List“ registru ve více jak 10ti členských zemí EU současně.

EU si slibuje od tohoto kroku, že přiměje tyto země k přijetí mezinárodních standardů pro daňovou kooperaci a zajištění větší transparentnosti. Lze jen těžko odhadovat, zda samotná prezentace takového seznamu opravdu zapůsobí na tyto jurisdikce a přiměje je k hlubší mezinárodní spolupráci. Kritici oponují, že se tímto EU pouze snaží odvést pozornost od vlastních problémů s daňovými úniky na území EU. Vzpomeňme na nedávné skandální odhalení „LuxLeaks“, které zveřejňuje nadnárodní struktury, jako jsou Apple, FedEx, IKEA, Pepsi atd., aplikující nestandardní daňové operace a přesuny zisků přes lucemburské entity.

Úplný seznam jurisdikcí na černé listině EU:
Andorra, Liechtenstein, Guernsey, Monaco, Mauritius, Liberia, Seychelles, Brunei, Hong Kong, Maldives, Cook Islands, Nauru, Niue, Marshall Islands, Vanuatu, Anguilla, Antigua and Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Bermuda, British Virgin Islands, Cayman Islands, Grenada, Montserrat, Panama, St Vincent and the Grenadines, St Kitts and Nevis, Turks and Caicos, US Virgin Islands