Bitcoin - fenomén v platebním styku

07. 08. 2017
Bitcoin - fenomén v platebním styku

Vznik Bitcoinu…

V roce 2008 byl na webu metzdowd.com zveřejněn popis digitální měny Bitcoin neznámým jedincem (někdy se též uvádí skupinou lidí), který vystupoval pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Síť jako taková funguje od roku 2009, kdy Nakamoto navrhl a vytvořil protokol a vydal potřebný software, který zahájil provoz celé sítě a prvních jednotek této nové kryptoměny. Nakamoto byl aktivní do poloviny roku 2010, kdy přerušil kontakt s vývojářským týmem a celou komunitou a předal kontrolu nad úložištěm zdrojového kódu a klíčových funkcí softwaru a také doménu Bitcoin.org. Každý má přístup ke zdrojovému kódu a kterýkoli vývojář má možnost zkontrolovat či upravit zdrojový kód, což zaručuje absolutní nezávislost Bitcoinu.

 

Co to tedy je ten Bitcoin?

Bitcoin je něco, co může být popsáno mnoha způsoby a je na každém, co si vybere. Obecně je vnímán jako anonymní, transparentní, decentralizovaná, digitální, elektronická, internetová či virtuální měna, někdy též označovaná jako kryptoměna[i] s neoficiálním označením BTC.

Život je této měně vdechnut za pomoci „open source softwaru“[ii] v „peer to peer“ (nebo-li P2P[iii]) platební síti. Hlavní předností a též unikátností této měny je jeho úplná decentralizace a nezávislost na komkoliv, ať už se jedná o jakéhokoliv jednotlivce (včetně autora…), jakékoli uskupení, úřad či vládu a je plně založena na důvěře jejích uživatelů, ale současně není závislá na důvěře jejího vydavatele.

Tato měna je navržena tak, aby ji nemohl nikdo kontrolovat (ovládat peněžní toky, uzavírat či blokovat samotné účty…), ovlivňovat (způsobovat jakékoliv výkyvy, tzn. inflaci či deflaci…), a také důležitý faktor – nelze padělat, poněvadž k zabezpečení sítě je použita složitá šifra. K provádění jednotlivých transakcí se využívána distribuovaná databáze skrze uzly/body již zmiňované P2P sítě. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které vlastním a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz.

Konečné množství Bitcoinů, které mohou být vytěženy, je předem známo a je to cca 21.000.000, což někdy bývá předmětem kritiky, že by toto konečné množství jednotek nemuselo pro pohodlné využití Bitcoinů stačit. Avšak realita je taková, že každý Bitcoin může být v současnosti dělitelný až na osm desetinných míst (0.00000001 BTC), je tedy k dispozici více jednotek měny, než amerických dolarů.

Uvolňování Bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. Po celém světě jsou lidé používající software, který umožňuje matematický vzorec k vytváření Bitcoinů. Tento výpočet (formule) je volně dostupná a každý ji může zkontrolovat, proto nelze Bitcoiny falšovat, protože by to jiní uživatelé odhlalili.

 

Jak funguje platba s Bitcoinem?

V již zmiňované P2P síti existují dvě hlavní skupiny[iv]1) těžaři (ti co těží Bitcoiny) a 2) uživatelé (ti co je používají)

 

  1. Bitcoin mining – těžba bitcoinů

Těžaři jsou ti, díky kterým vše funguje. Pokud totiž někomu posíláte, nebo od někoho přijímáte Bitcoiny, musí tuto transakci někdo potvrdit. Sítí probíhá každou hodinu stovky, tisíce transakcí – tyto se zahrnují do tzv. bloků (blockchain). Těžařův úkol (zadání pro výpočetní výkon) je pomocí složitých výpočtů najít určité číslo, které bude menší než aktuální složitost sítě Bitcoin.

Za těžbu Bitcoinů potom dostává „odměnu“ za potvrzení bloku právě v podobě BTC. Jeho odměnou jsou také poplatky ze všech transakcí, které proběhly blokem, jenž svým výpočtem potvrdil. V současné době (2017) je to 12,5 BTC za blok, v celé světové síti se toto děje průměrně každých 10 minut.

 

K těžbě Bitcoinů se využívá speciální hardware. Jednotlivci dnes mají i díky finanční náročnosti na pořízení odpovídajícího hardwaru malou šanci na efektivní „těžení“ – sdružují se proto do seskupení mnoha dalších minerů, tzv. mining poolů. Zde pak dostává každý odměnu podle podílu výkonu, kterým přispěl k vytěžení bloku.

 

  1. Uživatelé

To jsou lidé, kteří si mezi sebou posílají Bitcoiny, nebo s nimi něco platí. Koncový uživatel má v počítači, nebo např. mobilu (případně on-line) peněženku, kde si může vytvořit neomezené množství adres pro příchozí a odchozí platby. V základní verzi Bitcoinové peněženky se také udržuje databáze – historie všech transakcí v celé síti, odlehčené peněženky udržují jen část databáze. Stejně jako adres, i peněženek si můžete vytvořit více. Prakticky nejbezpečnějším řešením jsou hardwarové peněženky.

Vlastní platba probíhá tak, že uživatel k požadovanému počtu mincí přidá Bitcoinovou adresu příjemce (podobně jako v bance zadáváte číslo účtu a variabilní symbol), podepíše svým soukromým klíčem a odesílá… Tato informace postupně proběhne celou sítí, kde ji po cestě k příjemci nejdříve „validují“ (ověřují) tzv. nody (uzly) a následně potvrzují výše uvedení těžaři.

Platbu lze teoreticky poslat zcela zdarma, lepší je však přidat malý transakční poplatek – např. 0.0005 BTC. Vaši platbu tak minéři spíš zařadí do bloku, který těží a dostanete tak rychleji potvrzení. Potvrzení transakce trvá desítky minut (zpravidla do půl hodiny je platba připsána – v případě zcela bez-poplatkové transakce to však může trvat i několik hodin, proto je lepší poplatek v ekvivalentu několika desetihaléřů přidat.

 

Aktuální vývoj Bitcoinu

To že má Bitcoin své místo v dnešní době je více než zřejmé, když začínal, měl hodnotu v řádech centů za BTC, dnes je to cca 2.700 dolarů za BTC (viz tabulka níže). Sice je tato měna velmi volatilní, ale i tak s rostoucím trendem. S přibývajícím rozšířením Bitcoinů dochází k jeho užívání i dalšími obchodníky, bankami či jinými institucemi.

bitcoin graf

 

 

Aktuálně se také vynořila nová kryptoměna „Bitcoin Cash“, která vznikla odtržením od původního Bitcoinu. Tato nová měna se podle serveru bitcoinonline.cz začala těžit 1. srpna ve 20:20 pekingského času, tj. v 14:20 SELČ.

Odštěpit se od hlavního trhu a založit si vlastní měnu se po dlouhodobém sporu rozhodla skupina vlivných uživatelů a těžařů, kteří nejsou spokojeni s navrhovanými technologickými změnami digitální měny, konkrétně s relativně pomalým zpracováním transakcí, které se dostávalo na hranici kapacity sítě a hrozilo, že transakce budou místo minut potvrzovány v rámci hodin či dokonce dní, a tím snížením výnosu z těžby. Zhruba před rokem totiž došlo podruhé v historii k tzv. půlení, kdy těžaři dostávají za každý blok jen poloviny předchozí odměny. Nyní má tedy řada z nich vyšší příjem z poplatků za transakci, než ze samotného těžení.

V současné době se v rámci klasického Bitcoinu stihne zpracovat asi sedm transakcí za sekundu, Bitcoin Cash má zvládnout zpracovat mnohem více transakcí.

Držitelé populární kryptoměny však nemusí mít strach - o své peníze nepřijdou. V rámci rozštěpení může každý držitel Bitcoinů získat přístup ke stejné částce Bitcoinů Cash zdarma.

Podle posledních zpráv, ale jeho start nevyšel zcela podle plánu. Nové měně totiž věří jen poměrně omezené množství virtuálních těžařů. Jde především o programátory, kteří provozují Bitcoinovou síť a nejsou spokojeni s plánovaným zdokonalením technologie, jež má zvýšit kapacitu zpracování transakcí, uvedla dne 2.8.2017 agentura Reuters[v].

 

 

Informace a další podrobnosti najdete zde:

 

http://jakfungujebitcoin.blogspot.cz/2015/08/bitcoin-pro-laiky-i.html

http://jakfungujebitcoin.blogspot.cz/2015/06/slovo-vynalezce-bitcoinu_14.html

https://bitcoin.org/en/

https://revolut.com/

https://www.weusecoins.com/

https://www.coindesk.com/

https://www.bitcoincash.org/

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2040221

http://technet.idnes.cz/bitcoin-a-bitcoin-cash-0ul-/sw_internet.aspx?c=A170801_091740_sw_internet_vse

http://bitcoinonline.cz/2017/07/27/hardfork-bude-vznikne-bitcoin-cash/

 

[i] https://cs.wikipedia.org/wiki/Kryptoměna

[ii] https://cs.wikipedia.org/wiki/Otev%C5%99en%C3%BD_software

[iii] https://cs.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer

[iv] http://btctip.cz/co-je-bitcoin/

[v] http://www.reuters.com/article/us-bitcoin-split-idUSKBN1AH5F1